MARKA NEDİR

Bir teşebbüsün mal ve/veya hizmetlerini diğer teşebbüslerin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt eden baskı yoluyla yayınlanabilen, çoğaltılabilen kelime, şekil ve maddesel damgalar marka olarak adlandırılır.

Henüz geçmişi ve sadık tüketicileri olmayan ürünlerin maddesel damgalar içi boş ve anlamdan yoksundur.

Maddesel damgalar, müşteri memnuniyeti, reklamlar, tanıtımlar zamanla doldurarak markaya dönüşür.

Marka, sınai bir mal varlığı olup çoğu zaman işletmede mevcut olan üretim araç ve gereçlerinden daha fazla değer taşır.

Yeni bir marka oluşturulurken öncelikle seçilen marka için marka sorgulaması yapılmalı, tescil olasılığı var ise tescil başvurusu yapılmalıdır.

 

Marka Çeşitleri;

— Ticaret Markaları

— Hizmet Markaları

— Ortak Markalar

— Garanti Markaları

— Alt Markaları

 

Ticaret Markaları: Bir işletmenin imalatını ve/veya ticaretini yaptığı malları, başka işletmelerin mallarından ayırt etmeye yarayan işaretlerdir.

 

Hizmet Markaları: Hizmet sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların kendilerini tanıtmak amacıyla kullandıkları isim ve/veya işaretlerdir.

 

Ortak Markalar: Üretim, ticaret veya hizmet işletmelerinden oluşan bir grup tarafından kullanılmak üzere, grubu oluşturan işletmelerin mal veya hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir.

 

Garanti Markaları: Marka sahibinin veya marka sahibine bağlı olan bir işletmenin mal veya hizmetlerinde kullanılmak koşuluyla, marka sahibinin kontrolü altında birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işaretlerdir.

 

Alt Markalar: Çok yönlü hizmet veren ve çeşitli ürün üreten veya pazarlayan tacirler, ürünlerinde ve hizmetlerinde belirli bir kalite yakaladıklarında müşterilerinde bir tür marka bağlılığını oluşturmak isterler. Tüm alt ürünlerine ana markalarına benzer alt markalar kullanırlar.

 

Oluşturduğunuz markaları HUKUKÇU kadromuzla koruma altına alalım…
BİZE ULAŞIN

Bize her konuda ulaşabilirsiniz.

0212 288 26 22
0212 272 28 00
FAX
0212 274 61 46


USTASINA DANIŞIN

Bilgi almak istediğiniz tüm sorularınızı usta ekibine sorabilirsiniz

  Hemen Danış