Marka Benzerlik Araştırması

MARKA ÖN ARAŞTIRMASINA ÜCRET ALMIYORUZ!

 

Marka tescil süreci yaklaşık 1 yıl sürmektedir. Tescil için başvuru yapılan markanın ret edilmesi halinde maddi ve manevi kayıplar yaşanması kaçınılmazdır.

 

Marka başvurusuna ret cevabı almamak için marka başvurusu yapılmadan önce tescil edilmek istenen markanın benzerlik ve tescil kriterleri açısından ayrıntılı olarak incelenmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Marka tescil edile bilinirlik araştırması neticesinde, tescil olasılığı zayıf veya hiç olmayan markalar tespit edilerek, hukuken korunamayacak hatta ticari olarak kullanılmayacak markalara yatırım yapmaktan kurtulmak mümkündür.

 

Benzerlik araştırması için öncelikle markanın tarafınızca belirlenmesi ve markanın kullanılacağı mal veya hizmetlerin tespiti gerekmektedir.

 

Marka tescili ve koruması ancak tescil edildiği sınıf için geçerli olduğundan tam ve doğru koruma için sınıf tespiti ve seçimi büyük önem taşımaktadır.

 

Bazı patent firmaları ve başvuru sahipleri marka ön araştırmasını hakkıyla yapmadan hatta hiç yapmadan marka başvurusunda bulunmaktadırlar. Araştırma yapmadan başvurdukları markanın ret olması durumunda da maddi ve manevi olarak büyük zararlara uğramaktadırlar.

 

Markalar sadece TPMK nezdinde tescilli markalara benzerlik nedeniyle ret edilmezler farklı kriterler dikkate alınarak hatta yayın aşamasında yapılan itirazlar dikkate alınarak da ret edile bilinirler.   Nihayetinde başvuru hakkında kararı ancak TPMK vermektedir!

 

Patent firmalarınca yapılan marka ön araştırmaları markanın tescil olup olmayacağı hakkında yüzde yüz kesin sonuç vermez fakat bir ön tahmin verir. Yapılan hiçbir marka ön araştırması yüzde yüz kesin ve doğru olmasa da uzman bir gözle hakkıyla yapılan araştırmalar gereksiz yere marka başvurusu yapılmayı ve markaya yatırım yapılmanın önüne geçebilir.

 

Firmamız 1997 yılından bu yana edindiği deneyim, marka benzerlik araştırma programları,  konusunda uzman marka patent vekilleri aracılığıyla marka tescil edile bilinirlik ve benzerlik araştırması hizmetini ücretsiz yapmaktadır.
BİZE ULAŞIN

Bize her konuda ulaşabilirsiniz.

0212 288 26 22
0212 272 28 00
FAX
0212 274 61 46


USTASINA DANIŞIN

Bilgi almak istediğiniz tüm sorularınızı usta ekibine sorabilirsiniz

  Hemen Danış