Tasarım Tescil

Yüzlerce hatta binlerce aynı cins ürün arasından tasarımıyla tercih edilen ürün oluşturmak için harcadığınız zaman ve para, taklit üretim karşısında bir anda boşuna olabilir.

Tasarım tescili yapmadan üretim yapmak risktir, rakiplerinizin size ait olan modelleri tescillemesi halinde kendi modellerinizi üretirken taklitçi konumuna düşebilirsiniz.

Fark yaratacak, estetik, yaratıcı, maddi getirisi yüksek endüstriyel tasarımların korunması için öncelikle sahibi adına tescil edilmesi gerekir.

Tasarımlara tam bir hukuki koruma sağlamak için başvurunuzun doğru ve hızlı yapılması gerekir.

Endüstriyel Tasarımlarda önemli olan ürünün korunmaya değer dış görünümü olduğundan, üretim araçları, kullanılan malzeme, boyut önem arz etmemektedir.

Yeni ve ayırt edici olan tasarımlar tescille müsaittir.

Dış görünüşün taklit edilmesi halinde boyut ve malzeme farklılıkları taklidin önüne geçmemektedir.

Tüm tescil süreçlerinde zamanın önemini bilen deneyimli HUKUKÇU kadromuzla tasarım tescil konusunda hizmet vermekteyiz.

Teknik bakımdan aynı kalite ve işlevde olan ürünler arasında müşteriler tercihlerini ürünün tasarımına göre yapmaktadırlar hatta çoğu zaman tasarımı albeni özelliğini taşıyan ürünler teknik olarak kendisinden daha üstün olan ürünlerden daha fazla tercih edilmektedirler.

Müşteriler öncelikle markaya daha sonra ürünün tasarımına bakarak tercih yaparlar.

TPMK nezdinde yapılan tesciller sadece Türkiye için geçerli olup birden fazla ülke için korunma isteniyorsa uluslararası tasarım başvurusu yapılmalıdır.

Endüstriyel Tasarım başvurusunun uzmanlarca yapılmasında büyük fayda vardır zira hukuksal korumanın kapsamı tescil belgesiyle sınırlıdır.

Başvuru belgesinde yer alan görsel anlatımlar açık, net ve tasarımın tüm yönlerini ayrıntılarıyla göstermelidir ayrıca görsel anlatımı açıklayan tarifnamede çok iyi hazırlanmalıdır.

Yanlış ve eksik yapılan başvurular nedeniyle tasarım sahipleri hukuksal haklarını tam olarak kullanamadıkları gibi tescilleri de kolaylıkla hükümsüz kılınabilmektedir.

Hukuksal süreçte deneyimli vekillerimizle yaptığımız başvurular sayesinde müşterilerimize tam ve doğru koruma sağlamaktayız.  (212) 272 2800
BİZE ULAŞIN

Bize her konuda ulaşabilirsiniz.

0212 288 26 22
0212 272 28 00
FAX
0212 274 61 46


USTASINA DANIŞIN

Bilgi almak istediğiniz tüm sorularınızı usta ekibine sorabilirsiniz

  Hemen Danış