TASARIM NEDİR

Tasarımın hukuki tanımı ; “ bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütün” olarak ifade edilmektedir.

Tasarım ürünün dış görüntüsüdür. Ürünün üretim ve çalışma sistemi tasarım tesciline konu olmaz.

Endüstriyel Tasarımlar da önemli olan dış görünüş olduğundan, üretim araçları, kullanılan malzeme, boyut önem arz etmemektedir. Dış görünüşün kopyalanması taklit edilmesi halinde boyut ve malzeme farklılıkları taklidin önüne geçmemektedir.

Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olmak koşuluyla, ambalajlar, ambalajlarının üzerindeki desenler, kumaş desenleri, konfeksiyon ürünlerinin modelleri, mobilyaların modelleri, makinelerin dizaynları tasarım tesciliyle koruma altına alınabilmektedir.

Tüketiciler bir ürünü seçerken marka, kalite ve fiyattın yanında ayrıca ürünün dış görünüme de dikkat etmektedirler.

Tüketiciler, markadan sonra en çok ürünün tasarımına dikkat etmektedirler. Aynı teknik özelliklere sahip aynı cins ürünlerde tasarımı daha estetik olan ürün daha fazla tercih edilmektedir.

Tasarımlar aynı zamanda markalaşmaya da katkı sunmaktadır, farklı ve tercih edilen tasarım yaratan firmalar markalaşma yolunda büyük avantaj yakalamaktadırlar.

Rekabetin kıyasıya ve acımasız bir şekilde yaşandığı günümüzde üreticiler, tüketici ihtiyaçlarına cevap veren, ergonomik ve estetik niteliğe sahip tasarımlar için çalışılmaktadır.

Yeni tasarımlar için şirketler ciddi AR-GE yatırımları ve pazar araştırmaları yapmaktadırlar. Yaratılan tasarımlardan pek azı tüketiciler tarafından beğenilmektedir.

Tüketiciler tarafından beğenilen ve tercih edilen tasarımlarsa rakip firmalarca hemen taklit edilmektedir.

Yaratıcı Beyinleri korumak, AR-GE yatırımları yapan üreticileri teşvik etmek için yenilik ve ayırt edici özelliğe sahip tasarımlar tesciliyle koruma altına alınmaktadır.

Tescil edilen tasarımlar beşer yıllık dönemlerde uzatılmak kaydıyla yirmi beş yıla kadar hukuki koruma sağlamaktadır.

Patent Büromuz, hukuksal süreçte deneyimli  vekilleriyle yaptığı başvurular sayesinde müşterilerine tam ve doğru tescil ve koruma sağlamaktadır. (212) 272 2800
BİZE ULAŞIN

Bize her konuda ulaşabilirsiniz.

0212 288 26 22
0212 272 28 00
FAX
0212 274 61 46


USTASINA DANIŞIN

Bilgi almak istediğiniz tüm sorularınızı usta ekibine sorabilirsiniz

  Hemen Danış