PATENT NEDİR

Buluş sahibine, buluş konusu ürünü veya usulü, belirli bir süre tek başına üretme, kullanma, lisans verme veya satma yetkisini veren fikri mülkiyet belgedir.

Kanunda “yeni, tekniğin bilinen durumunu aşan ve sanayiye uygulanabilir olan buluşlar, patent verilerek korunur” denilmektedir.

Patent konusu buluşların sadece Türkiye’de değil Dünya’da da yeni olması gerekir.

Günümüz ticari hayatında sınai ve fikri haklar portföyüne sahip olan firmalar rakiplerine karşı büyük bir rekabet avantajına sahip olmaktadırlar.

Patent, firmalar için rekabetten korunmak ve piyasaya hakim olmak için önemli bir güvencedir. Geliştirdikleri ürünlerin hukuken taklit edilemeyeceğini bilen firmalar üründe istedikleri fiyat uygulaması yapmanın yanında uzun bir süre piyasaya hakim olmanın verdiği öngörüyle yeni yatırımlara odaklanabilirler.

Patent başvurusunda bulunmak için buluşunuzun çığır açacak nitelikte olması gerekmez, teknik alanda ürüne çok ufak bir katkı yapan buluşlar dahi patent ve faydalı model tesciliyle korunarak sahibine ticari avantaj sağlayabilir.

 

Patent Çeşitleri:

İncelemeli Patent; patent alınmak istenen buluşun Dünya’da yeni olup olmadığı, tekniğin bilinen basamağını aşıp aşmadığı hususlarında araştırmaya tabi tutulması ve incelemesinin olumlu olması halinde verilir.

Hukuken ve ticari açıdan tercih edilen bir patent çeşidi olup koruma süresi her yıl yenilenmek kaydıyla 20 yıldır.

İncelemeli patent, tescil süreci bakımından uzun ve maliyetli olup ülkemizdeki patentlerin pek azı incelemeli patenttir.

 

Faydalı Model ;  daha ziyade gelişmekte olan ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından yapılan “küçük buluşlara” verilen bir belgedir.

Faydalı modelle konu buluşun Dünya’da yenilik özelliği taşıması istense de tekniğin bilinen durumunu aşması aranmaz.

Faydalı modelde yenilik incelemesi yapılmaz, başvuru sahibinin “yenilik beyanı” üzerine verilir.

Koruma süresi her yıl yenilenmek kaydıyla 10 yıldır.

 

Patent Büromuz, hukuksal süreçte deneyimli patent vekilleriyle yaptığı başvurular sayesinde müşterilerine tam ve doğru tescil ve koruma sağlamaktadır.
BİZE ULAŞIN

Bize her konuda ulaşabilirsiniz.

0212 288 26 22
0212 272 28 00
FAX
0212 274 61 46


USTASINA DANIŞIN

Bilgi almak istediğiniz tüm sorularınızı usta ekibine sorabilirsiniz

  Hemen Danış